1. Home
 2. »
 3. PC Oyun Indir
 4. »
 5. Windows 10’da varsayılan tarayıcı nasıl değiştirilir

Windows 10’da varsayılan tarayıcı nasıl değiştirilir

Windows 10da varsayilan tarayici nasil degistirilir.jpg

Windows 10’da varsayılan tarayıcı nasıl değiştirilir? Tercih ettiğiniz tarayıcıyı varsayılan olarak ayarlamak, e-postalardan ve mesajlaşma uygulamalarından gelen bağlantıların her zaman orada açılmasını sağlar

Hemen hemen herkesin favori bir web tarayıcısı vardır. İstatistikler, çoğu insan için bunun Google Chrome olduğunu gösterirken, Firefox ve Opera’nın beğenileri çok daha küçük ama sadık bir kullanıcı tabanına sahip. Safari, macOS’ta nispeten popülerken Microsoft, Edge’in yeni sürümüyle benzer bir etki elde etmeye çalışıyor.Bunlardan birkaçına sahip olsanız da, web’e göz atmak istediğinizde muhtemelen bir tanesi gideceğiniz yer olacaktır. Burası her zaman e-postalardan ve mesajlaşma uygulamalarından gelen bağlantıların da açılmasını isteyeceğiniz yerdir.Microsoft, Windows 10 kullanıyorsanız Edge’i şiddetle önermeye devam ederken, kendi varsayılan tarayıcınızı seçmek nispeten kolaydır.

Windows 10'da varsayılan tarayıcı nasıl değiştirilir

Genellikle, yeni bir web tarayıcısını ilk kurduğunuzda, size onu varsayılan olarak ayarlamak isteyip istemediğinizi soracaktır. Bu, eski tarayıcınızdan yer imleri, tarama geçmişi ve diğer tercihler gibi şeyleri içe aktarmanın yanı sıra bunu yapmak için iyi bir fırsattır.

 • Bunu atladıysanız veya kasıtlı olarak reddettiyseniz ancak bunu varsayılan yapmak istiyorsanız, bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.
 • Ayarlar > Uygulamalar’a gidin ve sol bölmede ‘Varsayılan uygulamalar’ı seçin.
  Şu anda varsayılan olarak ayarlanmış tarayıcının simgesini ve adını göreceğiniz ‘Web tarayıcısı’ başlığı.

Bu kadar! Artık diğer uygulamalara tıkladığınız tüm bağlantılar her zaman seçtiğiniz tarayıcıda açılacaktır. Daha da fazla kontrol için, ‘Dosya türüne göre varsayılan uygulamaları seç’ seçeneğini tıklayarak hangi dosya türlerinin nerede açılacağını seçebilirsiniz.

Windows 7'de varsayılan tarayıcınızı nasıl değiştirirsiniz?

 • Aynı seçenek, artık desteklenmemesine rağmen Windows 7 kullanıyorsanız Denetim Masası’nda da mevcuttur.

Programlar > Varsayılan Programlar > Varsayılan Programları Ayarla’yı seçin ve istediğiniz tarayıcıyı bulmak için aşağı kaydırın. Ardından “Bu programı varsayılan olarak ayarla” seçeneğine tıklayın.

 • Gördüğünüz gibi, diğer görevler için diğer varsayılan programları kolayca seçebilirsiniz. Kontrol Panelini kullanıyorsanız, ‘Bu program için varsayılanları seçin’ seçeneğini de tıklayabilirsiniz. Bu, açılabilen tüm protokollerin ve dosya türlerinin bir listesini getirecektir.
 • Burada, o uygulamada hangi uzantıları açmak istediğinizi seçebilirsiniz. İşiniz bittiğinde ‘Kaydet’e basın.

Windows 10′da, aşağıdaki seçenekleri görene kadar Varsayılan uygulamalar bölümünde aşağı kaydırarak Ayarlar uygulamasında da aynısını yapabilirsiniz:

Microsoft daha önce Outlook masaüstü uygulamasında tüm bağlantıların Microsoft Edge’de açılacağı ve değiştirilemeyeceği bir ayar denedi. Neyse ki, planda bu olmadı, bu nedenle herhangi bir uygulamadan gelen bağlantılar varsayılan tarayıcınızda açılmaya devam edecek.

Son

Konu ile ilgili soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

Leave a Comment