1. Home
  2. »
  3. PC Oyun Indir
  4. »
  5. Microsoft Edge nasıl kaldırılır (Devre Dışı Bırak)

Microsoft Edge nasıl kaldırılır (Devre Dışı Bırak)

Microsoft-Edge-nasil-kaldirilir.jpg

Microsoft Edge nasıl kaldırılır (Devre Dışı Bırak) Microsoft’un eski Edge tarayıcısı Nisan ayında otomatik olarak kaldırılacak ve yeni sürümle değiştirilecektir. Bunu da kaldırmanız gerekiyor mu?

Microsoft, Chromium tarayıcısını temel olarak kullanmak için Windows 10’daki Edge tarayıcısını güncelledi.Bu, Google’ın Chrome’u gibi davrandığı ve orijinal (artık eski) Edge’in sahip olmadığı birçok özelliği eklediği anlamına gelir. Bize göre – Windows için şimdiye kadarki en iyi varsayılan tarayıcı ve denemeye değer.Microsoft o zamandan beri Edge’in önceki sürümünün tüm Windows 10 cihazlarda resmi olarak kaldırılacağını ve 13 Nisan 2021’de değiştirileceğini duyurdu. Ancak yeni Chromium tabanlı Edge’i de kaldırabilir misiniz ve daha da önemlisi, kaldırmalı mısınız? Windows 10’da Edge’i kaldırma hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

Microsoft Edge'i Windows 10'dan kaldırmalı mıyım?

Hayır. Bu gerçekten iyi bir fikir değil. Zararsız bir yazılım parçası gibi görünse de, Edge artık Windows 10’a eklendi ve işletim sisteminin ayrılmaz bir parçası haline geldi.

Microsoft, ‘Microsoft Edge’in yeni sürümünün bir Windows sistem güncellemesine dahil edildiğini, bu nedenle onu kaldırma veya Microsoft Edge’in eski sürümünü kullanma seçeneği artık mevcut olmadığını’ belirtti.

Edge’i kaldırma seçeneği olmadığından, Ayarlar veya Denetim Masası’ndaki normal kaldırma yöntemlerini kullanmaya çalışan herkes için bu açık olacaktır.Elbette bu kısıtlamayı aşabilirsiniz, ancak Edge’in Windows’un diğer bölümlerinin çalışması için hangi özelliklere veya çekirdek koda ihtiyaç duyduğuna dair bir açıklama olmadığı için bu kendi kendini yenilgiye uğratabilir.

Ne de olsa işletim sistemi, tarayıcının tam orada olmasını bekler, bu nedenle Microsoft’un isteklerine karşı onu kaldırmak, hattı daha da bozabilir veya Windows güncellemelerinde sorunlara neden olabilir.

Windows 10'da varsayılan tarayıcıyı nasıl değiştiririm?

Edge’i hayatınızdan çıkarmanın çok daha kolay bir yolu, masaüstünüzdeki uygulamanın tüm kısayollarını silmek ve ardından varsayılan tarayıcıyı istediğiniz bir tarayıcıya geçirmektir.

En iyi web tarayıcıları derlememizde bulacağınız gibi, mevcut harika seçeneklerin sıkıntısı yoktur ve işlem basittir. Aslında, varsayılan web tarayıcısını nasıl değiştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Edge’i atmadan önce, bir önceki yineleme için gerçekten çok iyi bir güncelleme olduğu için biraz zaman ayırmanızı öneririz. Chromium’a geçiş, Edge’in Chrome’da bulunan çok çeşitli uzantılardan yararlanmasını sağladı ve hızlı olduğu gerçeğinden bahsetmiyorum bile.

Windows 10 ile uyumlu temiz bir tasarıma sahiptir ve ayrıca Android ve iOS’ta mevcuttur. Hangi cihazı kullanırsanız kullanın, ayarlar ve yer imleri kullanılabilir olacaktır.

Ancak, tarayıcıyı sisteminizden gerçekten silmeye kararlıysanız, her zaman aşağıda özetlenen PowerShell yöntemini kullanabilirsiniz.

Windows Edge nasıl kaldırılır (Devre Dışı Bırak)

Edge’i kaldırmak biraz çaba gerektirir ve uygulamanın yalnızca Chromium sürümünden kurtulacağınızı ve eski sürümü yerinde bırakacağınızı bilmelisiniz. Elbette Edge’den gerçekten hoşlanmıyorsanız, daha sonra istediğiniz zaman silebilirsiniz.Bunu başarmak için Başlat Menüsüne gidin ve powershell yazın. Listenin başında Windows PowerShell adlı bir uygulama göreceksiniz. Kaldırma komutunu daha sonra kullanabilmek için buna sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır’ı seçin. Ayrıca, uygulamaya cihazınızda değişiklik yapması için izin vermeniz gerekecek, bu nedenle Evet’i tıklayın.

Komut isteminde aşağıdaki komutu girin;

get-appxpackage * kenar *

Microsoft Edge nasil kaldirilir Devre Disi Birakma.jpg

Solda başlıklar ve sağda veriler içeren bir liste göreceksiniz. ‘PackageFullName’ başlığını bulun ve ayrıntıları sağına kopyalayın.

Son olarak, komut istemine aşağıdaki komutu girin;

remove-appxpackage [kopyaladığınız ayrıntıları yapıştırın]

Microsoft Edge nasil kaldirilir Devre-Disi Birakma ..jpg

Ardından enter tuşuna basın ve işlem tamamlanmalıdır. Ancak, gelecekteki Windows 10 güncellemelerinde sistemin uygulamayı bir kez daha yeniden yükleyebileceğini unutmayın.

Son

Konu ile ilgili soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

Leave a Comment